Historie

Když se téměř před 40 lety poblíž malé vesnice u Poděbrad zranila poštolka, nemohla ani tušit, jak velký impuls dodá malému klukovi, který díky ní pozná, že v jeho životě bude pomoc živočichům na prvním místě
Bylo to právě v době, kdy se o stav naší přírody a krajiny nikdo příliš nezajímal a informací bylo opravdu málo. A tak se začal psát příběh vzniku jedné z prvních záchranných stanic v České republice.
Poštolka, která měla zraněné křídlo, se i přes drobné peripetie uzdravila a vrátila zpět do přírody.
Luboš Vaněk – zakladatel Huslíku (stojí vpravo na obou fotkách)

Hluboký zážitek podnítil touhu založit organizaci, která bude mít za cíl pomáhat nejen zraněným živočichům, ale také celé naší přírodě.

Od té doby uplynula spousta času a vše prošlo velkým vývojem. Od několika desítek přijatých živočichů za rok jsme se dostali až na více jak 3 000. Místo jedné malé místnosti se podařilo vybudovat areál, který poskytuje optimální zázemí pro péči o živočichy a zároveň slouží k environmentální výchově.

Milníky Huslíku

1987

Začátek naší činnosti
Areál záchranné stanice v Pátku. Celý areál tvořila zahrada rodinného domu Luboše Vaňka

1988

Vznik národní sítě záchranných stanic

2008

Odkup klicperovy Hájovny
Původní Klicperova hájenka v době odkupu

2015

Vznik areálu na Huslíku a založení ekocentra

2016

Odkup pozemků a vznik přírodního areálu u Huslíku

2018

Založení pozemkového spolku

2025

Vznik lesního klubu

Jak vznikl název

Huslík je název místního lesa a zároveň i původní Klicperovy hájovny na Huslíku. Jak tento název vznikl? Máme několik teorií:

[ 1 ]
Rod Huslíků, do kterého v současné chvíli patří jediná rodina v Česku, kdysi vlastnil část panství i nedaleko Poděbrad. Existuje příběh o jednom marnotratném strýci, který se na panství vydal a v místních lesích se ztratil. Možná, že se lesy jmenují podle něho?
[ 2 ]
Tento výklad je více etymologický – nedaleko Huslíku se nacházela cihelna, můžeme ji najít i na 2. vojenském mapování z let (1806–1869). Cihelna se označovala jako „die Ziegel“, chata či chýše pak „Hütte“. Je možné, že označení Hütte Ziegel se vžilo do paměti lidí a postupně se změnilo na Hutzlieg až Huslík.
[ 3 ]
Chotětice: Tvrz a ves u Poděbrad, v 19. století cihelna Huslík a nyní domek pro městského hajného. Tvrzka ležela při břehu starého Labe: 1345 castrum Poidibrad cum villis Sboschie. Jméno Huslík vysvětluje Sedláček v pozůst. z dřívějšího Voslík, ale neuvádí svůj pramen, kde bychom to mohli zjistit.

Hájovna Hohenlohe

Místo, na kterém stojí náš areál, bylo využíváno od pradávna. Jeho hodnotu si uvědomoval i zakladatel lázní kníže Arnošt Filip Hohenlohe. Na Huslíku založil hájovnu jako zázemí pro svou oblíbenou kratochvíli – lov. A sem již sahá moderní historie místa. Hájovna sloužila i po Hohenlohově smrti až do 70. let.
Erb knížat z Hohenlohe
Posledním hajným obývající hájovnu byl hajný Klicpera. Zhruba od 80. let prostor hájovny jen chátral, dokud se naší organizaci nepodařilo ho od města Poděbrady odkoupit. Následně jsme připravovali projekt na stavbu moderního areálu záchranné stanice. Výstavba celého areálu byla dokončena v roce 2015.
Klicperova hájenka v roce 1956