Plány do budoucna

Zde se dozvíte, jaké projekty plánujeme

Lesní mateřská škola Huslík

Výstup: Chceme v nejbližší době od spuštění lesního klubu na Huslíku přejít do režimu lesní mateřská škola, která je zapsaná v rejstříku MŠMT a je vhodná pro předškolní vzdělávání.

Lesní klub

Výstup: Lesní klub je vyvrcholením našeho dlouholetého úsilí pro děti v rámci předškolního vzdělávání. Nabízíme programy na Huslíku, ale rozhodli jsme se posunout tuto možnost ještě o kus dál a věnovat se předškolnímu vzdělávání v rámci lesní mateřské školky (lesního klubu). V září 2025 otevřeme lesní klub pro děti s klasickou 5denní docházkou. Průvodci jsou pedagogové předškolního vzdělávání.

Off-grid prostor Seník

Výstup: V blízkosti přírodní zahrady a tůně vznikne jednoduchá off-grid stavba - Seník. Bude se jednat o budovu kopírující tradiční zemědělskou architekturu s ukázkovými prvky off-gridových řešení (tedy řešení bez napojení na inženýrské sítě). Budova bude k dispozici k pronájmu na vzdělávací akce, zážitkové učení a další.

  1. Ohřev vody do akumulačních nádob (FVE, kotel na biomasu).
  2. Zásobení elektrickou energií (FVE, měření spotřeby objektu a přizpůsobení požadavkům).
  3. Voda - úprava dešťové vody na pitnou pomocí reverzní osmózy.
  4. Voda užitková - využití dešťové vody a odpadní vody z reverzní osmózy na splachování a sprchu.
  5. Odpadní voda - za účelem minimalizace odpadu využijeme bioplynové záchody - inovativní technologii nepotřebující napojení na inženýrské sítě, rozkládající odpad a vytvářející bioplyn (s případným dalším využitím - vaření, ohřev vody atd).

SZP ve spolupráci s MAS Mezilesí 2025–2026, sháníme další financování

Úprava ekocentra Huslík

Výstup: V rámci projektu dojde k přestropení části budovy ekocentra se záměrem rozšíření využití pro veřejnost. Přestropením dojde k vytvoření druhé výukové místnosti s větší kapacitou (50 lidí) než má stávající (30 lidí) a vznikne nové sociální zázemí (wc, sprcha) oddělením provozních částí.

OPŽP, 2025-2028, sháníme další financování

Nové pobytové ekocentrum

Výstup: V rámci projektu dojde k výstavbě pobytového zázemí ekocentra. Celkem bude kapacita 36 lůžek s vlastní kuchyní a jídelnou.

  1. Konstrukčně bude budova v novatopu – masivních CLT dřevěných panelů – navržena je budova s téměř nulovou spotřebou (mitigační opatření, využití přírodních materiálů).
  2. Energetický management – areál na Huslíku bude řízen efektivně s ohledem na zatížení distribuční sítě a zároveň využití elektřiny v areálu bude optimalizováno ke snížení nákladů a úspory financí.
  3. Fve – fotovoltaická elektrárna o výkonu 13,1 kWp s akumulací energie do baterie.
  4. Informační aplikace s panelem pro návštěvníky (kolik energie budova vyrobí, kolik vody využije z dešťových a šedých vod, kolik energie uspoří oproti konvenčnímu domu).
  5. Rekuperace s nasáváním vzduchu v zemi – předchlazení vzduchu v létě a předehřátí vzduchu v zimě / kuchyň s vlastní rekuperací a využitím odpadního tepla přes vodní výměník dále v objektu.
  6. Tepelné čerpadlo země – voda.
  7. Nakládání s dešťovou a šedou vodou.
  8. Nakládání s odpadní vodou – kořenová čistička.
  9. Ukázka modrozelené infrastruktury – evapotranspirační záhony, vodní plocha pro finální dočištění rostlinami, zelená střecha.
  10. V návaznosti na areál Huslíku vzniká v tuto chvíli biofarma s produkcí zeleniny, která by měla zásobit nově vzniklou kuchyň (farma je již v přechodném stavu pozemků do režimu BIO). Tímto bychom rádi demonstrovali princip Farm2Fork.

Rozšíření návštěvnické infrastruktury

Výstup: Vytvoření parkoviště u areálu na Huslíku, vytvoření lesní expozice živočichů v návaznosti na areál na Huslíku, zkvalitnění služeb pro návštěvníky (stojany pro kola, posezení, parkové úpravy bývalého výběhu pro spárkatou zvěř, zpevněné cesty atd.)